ME vo futbale 2016, Rusko – Slovensko, 15. júna

Rusko – Slovensko, ME vo futbale 2016, 15. júna od 15:00 SELČ.

svk

Tip: Remíza.
Rusi v úvodnom zápase proti Angličanom rozhodne nepredviedli nejako oslnivý výkon, napriek tomu sa prebojovali doslova v posledných sekundách zápasu k bodu, keď sa presadil veterán Vasilij Bezeruckij. Pomer striel v prospech Anglicko – 16:6 i lepšie držanie lopty ostrovného celku však dáva najavo jediné, Rusi v tomto dueli ťahali za kratší koniec povrazu.

Ruské mužstvo je prenasledované zraneniami, chýba elitnej hráči ako Dzagojev, a to bude na EURO určite poznať. Náš výber je až na výnimky kompletný a bude sa chcieť otriasť z úvodnej porážky, ktorú mu uštedril Wales. Kto ovládne toto vzájomné stretnutie, bude mať veľkú šancu predrať sa medzi šestnásť najlepších mužstiev – a to je veľká výzva ako pre Rusov, ako aj pre náš tím. Slovenská zostava má byť podľa všetkého trochu premiešaná, ešte uvidíme, ako presne si to kouč Kozák pripraví.

Chuť uspieť je rozhodne veľká, slovenský futbal je v novodobej histórii na európskom šampionáte vôbec prvýkrát a pamiatka na rok 1976, kedy československý manšaft získal na tom istom turnaji zlato, je stále živá. Bodový zisk zo zápasu s Ruskom by postup rozhodne priblížil, ale kľúčovým bude skôr posledné stretnutie v skupine s Angličanmi – a tiež sa musí sledovať výsledok „ostrovného“ derby. Nič nie je stratené ani pre jedného zo súperov, to je veľké plus, o motiváciu je tak postarané.

Ako dopadli posledné vzájomné duely oboch zúčastnených? V piatich zápasoch od roku 2004 nepadli nikdy viac ako dva góly, takže staviť na výsledok 0:0 alebo 1:1 môže byť zásahom do čierneho. V poslednom priateľskom zápase v roku 2014 zvíťazili Rusi 1:0 (o výhre rozhodol v posledných minútach duelu Keržakov), naši sa naposledy radovali v kvalifikácii na Euro 2012 v septembri 2010, keď skóroval už v 27. minúte Miroslav Stoch a skóre 1:0 sa už úspešne podarilo udržať v Moskve do konca …