Category Archives: Stávkovanie

Stávkovanie na NBA ku koncu základnej časti

Základná časť zámorskej NBA sa už dávno pregúlil do druhej polovice a spoločne s tým sa mení hra hŕbu tímov. Celkov, ktoré majú posledných niekoľko zápasov na to, aby si zabezpečili účasť v play-off tejto súťaže.

S blížiacim sa záverom základnej časti sa v NBA mení aj hra tímov, ktoré ešte stále usilujú o postup do play off. Práve v tejto časti ročníka sa totiž necháva najväčší priestor hviezdam tímov, ktoré môžu mať mnohokrát priemer až štyridsať odohraných minút na zápas. Náhradníci sú zabudnutý a hlavné slovo si berie väčšinou základné päťka, kde sú lídri celku. Preto je práve toto ideálne chvíle na to, využiť vzniknutú situáciu a vsádzať na počet bodov jednotlivých strelcov. Bodové hranice u strelcov totiž bookmakeri určujú prevažne podľa sezónneho priemeru, avšak vďaka tomu, že teraz trávi kľúčoví hráči na palubovke oveľa viac času, je aj oveľa väčšia pravdepodobnosť, že svoj sezónne priemer budú pravidelne prekračovať.

Ani v tejto situácii sa ale nesmie podceňovať ďalšie faktory. Napríklad proti aké kvalitné obrane daný hráč nastúpi alebo kto konkrétne bude vami vybraného strelca brániť. Tu je potrebné dať si pozor na San Antonio Spurs, ktoré má vo svojom strede Leonarda, ktorý pravidelne patrí medzi najlepšie obranca v súťaži. Práve tento hráč väčšinou bráni najväčšie hviezdy protivníkov. Navyše, ak bolo spomenuté, že sa oplatí vsádzať over na počet bodov u hráčov, ktorí patria medzi lídrov tímov, má to aj opačný efekt, a to ten, že náhradníci majú oveľa menej Unibet bonus priestoru pre udržanie si svojho sezónneho priemeru, takže u týchto hráčov sa iste oplatí vsádzať na menší počet strelených bodov.

Ešte jedno špecifikum je spojené so záverom základnej časti. Rozhoduje sa totiž, ktorý celok bude mať najväčšiu šancu na získanie prvej voľby v nasledujúcom drafte. Celky, ktoré nemajú už šancu na play off, tak už nemajú žiadnu motiváciu hrať na víťazstvo. Zvlášť ak im posledné miesto v lige zaistí najväčšiu pravdepodobnosť, že to budú práve oni, kto bude na budúcom drafte vyberať ako prvý. Tímy, ktoré úmyselne prehrávajú, aby tak zvýšili svoju šancu na draftu, hovorí sa tiež, že takzvane tankujú, nechávajú hrať pomerne veľa minút náhradníkov a ich strelecké hviezdy žiadne bodové galapredstavenie väčšinou neponúka. U týchto celkov odporúčame vyhnúť sa stávkam na počet strelených bodov jednotlivých hráčov.

Review Australian Open 2017

Skvelý návrat medzi elitu po zranení predviedol Roger Federer na prvom grandslame tejto sezóny. Po famóznej jazde si na Australian Open došiel až pre titul. Akí hráči prekvapili a kto totálne prepadol?

Roger Federer, neskorší víťaz, nastupoval po dlhom zranení a bol nasadený až ako hráč číslo 17. To znamenalo, že na silné súpera mohol naraziť už veľmi skoro. A čiastočne sa to aj stalo. Na Tomáša Berdycha narazil už v treťom kole, čo bolo niečo, na čo ani jeden z týchto hráčov nebol zvyknutý. Totiž naraziť na seba v už tak ranej fáze turnaja. Federer ale dokázal Berdycha poraziť, treba podotknúť, že veľmi suverénne a postúpiť ďalej. Aj v ďalších kolách na neho čakali silní súperi, ale rozhodne nie tí najsilnejší.

Tí najsilnejší totiž vypadli až prekvapivo skoro. Andy Murray, spolufavoritov turnaja a momentálnej tenisová jednotka, vypadol už v osemfinále, keď nestačil na Melzera. Matador Melzer využil v tomto dueli toho, že usporiadatelia mierne upravili povrch pred začiatkom turnaja, ten bol rýchlejší ako v minulých rokoch a svedčil tak hráčom, ktorý preferujú útočný štýl hry. A práve taký Melzer predvádzal, jeho taktika servis-volej, v dnešnom tenise už málo vídaná, robila Murrayovi taký problém, že na ňu po celý zápas nedokázal nájsť recept a nakoniec prehral.

Fenomén posledných rokov a druhý najväčší favorit turnaja Novak Djokovič, sa senzačne porúčal ešte o dve kolá skôr ako Murray. Srb pre zmenu nedokázal nájsť recept na Istomin, ktorému podľahol v piatich setoch. A tak sa po tomto priebehu turnaja dostali do popredia hráči, ktorí v posledných rokoch príliš vidieť neboli. Teda aspoň nie tak, ako sa možno očakávalo. Kanadský servismanov Raonic sa dostal do štvrťfinále, kde nestačil na neskoršieho finalistu Nadal. Na rakete toho istého hráča skončil aj o kolo neskôr Dimitrov, na turnaji predvádzajúci skvelé výkony.

Federer si na ceste do finále musel zase poradiť s nebezpečným Nishikorim alebo svojím krajanom Wawrinkom, ktorý už dokázal Australian Open tiež vyhrať. Ako Nadal tak Federer si však so svojimi súpermi poradili a pripravili fanúšikom veľkolepé finále, ktoré ako by sa vrátilo v čase, keď títo dvaja proti sebe pravidelne hrávali finále veľkých turnajov. V päťsetovej a krásne bitke nakoniec zvíťazil Federer a ukázal, že rozhodne stále nepatrí do starého železa.

Boj o titul ide do druhej polovice

Česká futbalová liga sa prehupla do svojej druhej polovice. Ašpirantov na titul je hneď niekoľko a po niekoľkoročnej prestávke je medzi nimi aj pražská Slavie. Najlepšie východiskovú pozíciu má však teraz obhajca titulu z Plzne.

Plzenskí idú do druhej polovice ročníka s náskokom jedného bodu na druhú Slaviu, avšak majú zápas k dobru, v prípade výhry by teda ich náskok predstavoval už štyri body. V zimnom prestupovom okne posilnila Plzeň už tak perfektne fungujúci obranu, tá inkasovala v jesennej časti iba deväť gólov a je v tomto ohľade najlepší v celej lige. Dá sa teda očakávať, že Plzeň bude i na jar podávať skvelé výkony ako na jeseň. Bude mať silnú obranu a je teda veľmi pravdepodobné, že bude opäť dostávať len veľmi málo gólov. U tohto tímu sa na jar teda rozhodne oplatí vsádzať na výhru a odvážnejšie stávkari môžu skúšať aj výhru s handicepem, ku ktorej by mala pomôcť už spomínaná skvelá obrana a silný útok.

Druhý celok jesennej časti, pražská Slavia, cez zimu opäť posilnila. Priviedla niekoľko kvalitných hráčov, predovšetkým do obrany, a ich káder teraz vyzerá na papieri naozaj silno. Veľkou nevýhodou však bude veľké množstvo novo prichádzajúcich hráčov, ktorí než si zvyknú na systém, ktorý Slavia preferuje môže to chvíľku trvať. Hoci je na tom Slavie čo sa týka postavenia v tabuľke veľmi dobre, ako hlavného ašpiranta na titul ju radiť nedá, práve kvôli nesehranosti. Od tohto tímu sa dá teda v jarnej časti očakávať niekoľko prekvapivých výsledkov alebo lepšie povedané zaváhania.

Posledným celkom, ktorý ešte môže pomýšľať na titul, je druhý pražský celok Sparta. Tá v zimnom prestupovom okne príliš aktívny nebola, ale veľa hráčov, ktorí na jeseň absentovali pre zranenie, sa teraz vráti do zostavy a tak Sparta kvalitu rozhodne mať bude. Od tradičného ašpiranta na titul sa teda opäť dajú očakávať kvalitné a vyrovnané výkony. Boj o titul navyše rozhodne nie je stratený, pretože na prvý Plzeň stráca Sparta momentálne síce štyri body, ale s Plzňou sa v jarnej časti stretne na domácom ihrisku, kde bývajú Letenští pravidelne veľmi silní a nebezpeční.

Zo závetria ešte môžu útočiť Zlín a Mladá Boleslav, ale nedá sa predpokladať, že by niektorý z týchto celkov nejako výrazne prehovoril do boja o titul. Zlín je síce štvrtý so stratou obyčajného bodu na Spartu, ale v zimnom prestupovom okne predal viacero dôležitých hráčov, ktoré nedokázal kvalitne nahradiť. Dá sa teda očakávať, že výkonnosť tohoto celku pôjde dolu. Boleslav síce udržala kostru tímu pohromade, ale ich bodová strata je už výraznejšie a navyše ich káder nedosahuje takých kvalít, ako napríklad u Sparty alebo Plzne.

Suverénny Liberec vládne extralige

Ak sa futbalová liga prehupla do druhej polovice, potom tá hokejová sa zase blíži ku koncu. Teda aspoň čo sa základnej časti týka. Veľmi blízko k víťazstvu je Liberec, ktorý má na čele tabuľky slušný náskok na svojich prenasledovateľov.

Liberečtí hokejisti sú veľmi blízko obhajobe titulu zo základnej časti z minulého roka. Hoci majú o jeden odohraný duel viac ako druhý Třinec, ich náskok teraz činí deväť bodov a nedá sa teda príliš predpokladať, že by tak kvalitný a skúsený tím, akým Liberec je, dovolil, aby mu niekto titul uzurpoval. Kľúčom k úspechu Liberca z posledných rokov je predovšetkým vytrvalá a koncepčné práce, veľký dôraz na obrannú činnosť a v neposlednom rade tiež efektívny útok. Liberec má jednoznačne najlepšiu obranu z celej súťaže, veď v doterajších štyridsiatich šiestich kolách dostal púhych deväťdesiat jedna gólov, teda priemer ani nie dve bránky na zápas. Z tohto predpokladu je potrebné vychádzať pri stávkach na tento tím. Veľmi malý počet obdržaných gólov značí, že sa u zápasov Liberca neoplatí vsádzať na väčší počet strelených bránok.

Druhý celok tabuľky Třinec má veľmi silný útok. Samozrejme, útok vyhráva zápasy v základnej časti, ale v play off, kam třinečtí tiež neomylne mieri, je oveľa dôležitejšie obrana. Tam už je na tom Třinec o poznanie horšie. V základnej časti, kde sa hrá veľa zápasov, sa teda určite oplatí u tohto celku vsádzať na väčší počet strelených gólov pretože ak je nedá sám Třinec, pomôže k víťazstvu u tejto stávky súper, vďaka pomerne priechodné třineckej obrane. Radi by sme tu však spomínali, že takýto štýl hokeja sa u Třineckých rozhodne nedá očakávať v play off, kde sa snaží všetky tímy vychádzať zo zabezpečenej obrany a bránok teda ubúda.

Posledným prakticky istým účastníkom tohtoročného play off je Sparta. Ta predviedla parádny výkon v Lige majstrov, kde skvele reprezentovala český hokej a došla až do finále, kde podľahla švédskej Frölunda. Hoci má teraz Sparta náskok siedmich bodov na Chomutov, ktorý drží siedmu priečku, teda pozíciu, z ktorej idú tímy do baráže o play off, majú Pražania jeden zápas k dobru. Navyše teraz už nebudú musieť trieštiť sily na dve súťaže, keď Liga majstrov skončila. Kvalitou kádra patrí Sparta medzi absolútnu špičku v lige a je to opäť jeden z najväčších ašpirantov na titul. Čo sa stávok týka, opäť sa tu oplatí počet gólov, pretože má Sparta druhý najlepší útok v lige. V play off navyše ich forma pravidelne graduje a práve tam sparťania predvádzajú skvelý hokej.