ME vo futbale 2016, Česko – Chorvátsko, 17. júna

Česko – Chorvátsko, ME vo futbale 2016, 17. júna od 18:00 SELČ.
czTip: Výhra Chorvátska.

Vo svojom druhom predstavení na európskom šampionáte sa českí futbalisti stretnú s Chorvátmi. Mimoriadne silný výber, ktorý je adeptom na jednu z medailí, avšak toho času nachádzajúce sa vo “skupine smrti” spoločne s ČR, Turkami a Španielmi. Prvú prekážku v podobe nevyspytateľných Turkov sa podarilo zvládnuť, teraz čaká ďalší ťažký oriešok. Rozhodne nepadne nejako veľké množstvo gólov, ale Chorváti by mali triumfovať aj druhýkrát – a dosť možno v pomere 1:0 alebo 2:1. Zverenci kouča Vrby hrajú skvele, ale na hviezdami nabitý chorvátsky tím mať nebudú. Prečo?

Na vzájomné zápasy sa hrať nedá, jediný v novodobej histórii sa konal už pred piatimi rokmi a neprebehol vo zrovna TOP zostavách na oboch stranách, skončil nakoniec chorvátskym víťazstvom 4:2. Hovorme však o sile chorvátskeho výberu, nechýba tu mená ako Dario Srna, Luka Modrič a Ivanovej Perisič a Rakitič. Kanonieri Mario Mandžukič alebo Nikola Kalinič si tiež odohrajú svoje, v obrane hrá v skvelej forme Vedran Čorluka. Tak skvelý výber nemali Chorváti snáď od doby pamätného svetového šampionátu v roku 1998, kedy získali bronz.

Bude to naozaj vypäté stretnutie a rozhodne nemaľujte čerta na stenu, ale českým farbám jednoducho k tejto méte ešte máličko chýba. Záložný rad Chorvátov hrá pravidelne v Barcelone alebo Realu Madrid. Obrovské talenty, napríklad Modrič, patrí k najlepším hráčom sveta. V iných skupinách by mal česky tím veľkú šancu na postup, takto ale s najväčšou pravdepodobnosťou zostáva možnosť stretnúť sa s Tureckom o tretiu pozíciu v skupine a čakať na to, ako dopadnú ostatné tímy na tretích miestach. Skrátka a dobre, skupina smrti je skupina smrti. To, že Chorváti nepostúpili v roku 2012 ďalej, je dané faktom, že hrali so Španielmi a Italy. So Španielskom prehrali 0:1 (zápas rozhodol až v 88. minúte Navas) a s Talianskom remizovali 1:1, to rozhodne svedčí o dlhodobej kvalite chorvátskeho kádra.
Rate the review