ME vo futbale, finále, Portugalsko – Francúzsko, 10. júla

Portugalsko – Francúzsko, ME vo futbale 2016, 10. júla od 21.00 SELČ.

vlajka-francie  Tip: Výhra Francúzska.


Domáci šampionát zatiaľ vychádza Francúzom podobne ako v roku 1998, kedy sa stali majstrami sveta napriek silnej konkurencii v podobe Brazílčanov alebo Talianov. Favorit je teraz vo finále jasný, Portugalci by mali nielen podľa papierových predpokladov ťahať za kratší koniec povrazu. Stade de France a titul z Eura, to je pre reprezentantov krajiny galského kohúta o národnej hrdosti. A Griezmann a spol. urobia pre zlato úplne všetko.


Vzájomná zápasu? Tých, pravda, v histórii príliš nebolo. Priateľské zápasy v rokoch 2014 a 2015 dopadli víťazstvom Francúzska v pomere 2: 1, resp. 1: 0. Poslední súťažný duel sa konal v roku 2006, vtedy sa v semifinále MS radovali Francúzi po premenenom pokutovom kopu Zinedina Zidana. Tímy sa od tej doby samozrejme veľa zmenili, ale Portugalcom sa Francúze ešte poraziť nepodarilo …


Portugalci majú veľa mladý tím


Napriek tomu, že v ich zostave figuruje jeden z najlepších hráčov planéty, disponujú Portugalci veľa omladeným kádrom a tiež nutnou dávkou šťastia. Chorvátsky výber osemfinále napriek prevahe na ihrisku premrhal, Wales porazili Portugalci len vďaka niekoľkým skvelým okamihom, pretože išlo inak o veľmi vyrovnané stretnutie. Francúzsku tiež môže prospieť neskúsenosť súpera …


Hneď osem hráčov, ktorí za Portugalsko na tohtoročnom Eure nastúpili, sa narodilo v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Prím medzi nimi hrá Renato Sanches, ktorému je stále ešte osemnásť rokov a nemusel by uniesť psychické vypätie finálového súboja.


Francúzi na turnaji dostali štyri góly, Portugalci pre zmenu päť. Táto štatistika sama o sebe veľa nepovie, ale pomer strelených gólov 13 ku 9 už je trochu viac dôkazov. Francúzi sú strelecky pri chuti a majú vo svojom strede Griezmanna, ktorý zničil v semifinále majstrami sveta z Nemecka dvoma presne mierenými šípmi. Francúzom hrá do kariet aj skúsenosť, väčšina kádra sa narodila v osemdesiatych rokoch a má na svojom konte oveľa viac skúseností ako súper.

 

Rate the review