Prečo sa mení kurzy?

Aj vy ste určite narazili pri stávkovanie na to, že sa postupom času mení kurzy na športové udalosti. Nie je to jav nijako výnimočný, ale prečo to tak je príliš veľa stávkarov nevie. Prečo sa teda vlastne kurzy menia?

V zásade existujú tri dôvody, prečo sa kurz na športové podujatie môže zmeniť. Tou prvou je nečakaná udalosť, ktorý nastala v jednom z tímov. Ako príklad tu môžeme uviesť zranenia kľúčového hráča, na ktorom daný celok stoja. V takom prípade šance celku na výhru klesajú a tým pádom sa zvyšuje kurz na tento tím. Konkrétny príklad z nedávnej doby je napríklad počínanie hráčov hokejovej Slavie, kedy odmietli ísť na zápas do Prostějova, a tak pražský celok reprezentovali juniori. Akonáhle sa táto informácia dostala na verejnosť, museli zareagovať aj bookmakeri, ktorí ihneď zvýšili kurz na Slaviu a naopak znížili na Prostějov. A nemusí ísť len o absencii niektorých hráčov, na povrch môže vyplynúť treba momentálny atmosféra v tíme, keď sú hráči rozhádaní alebo iné problémy vo vnútri celku, to všetko zvyšuje pravdepodobnosť prehry a zároveň to tiež zvyšuje kurz.

Ďalším dôvodom je vyváženosť. Stávkové kancelárie zarábajú na maržu a tak je jasné, že je ich snahou čo nejrovnovážnější rozprestretie stávok. Ak teda väčšiny stávok smeruje na jeden tím alebo v prípade tenisu na jedného hráča, stávkové kancelárie urobia to, že na daný tím zníži kurz, čím sa táto stávka už nebude pre tipaře javiť ako zaujímavá a naopak zvýši kurz na súpera, kam by potom mali smerovať športove stávky tipařů, aby stávkovej kancelárie dosiahli rovnomerného stavu stávok. Samozrejme, že u niektorých príležitostí rovnomerného stavu nedá dosiahnuť, napríklad keď hrá veľký favorit s outsiderom. V tom prípade je snahou sázkovek sa rovnomernému stave aspoň čo najviac priblížiť.

Posledným dôvodom je zle vypísaný kurz, ktorý bookmakeri Unibet musia opraviť. Aj bookmakeri sú len ľudia a tak nie je divu, že občas urobia chybu. Ak si ju všimnú, snaží sa jej opraviť. V takom prípade môže dôjsť k stornovaniu tiketu, na ktorom je udalosť sa zle vypísaným kurzom, ale u preverených stávkových kancelárií tento scenár nastáva len veľmi zriedka. V dnešnej dobe navyše stávkové kancelárie svoje kurzy naozaj starostlivo kontrolujú a tak k týmto chybám príliš často nedochádza.

Rate the review