Ako stádový efekt ovplyvňuje stávkara?

Vlastné myslenie a názory sú znižovania významu a ľudia konajú tak, ako koná väčšina. V našej oblasti teda vsádza tak, ako vsádza väčšina stávkarov. Už ste niekedy tento jav zažili? Ak áno, prepadli ste stádovému efektu, jednému z najnebezpečnejších v kurzovom stávkovanie.

Stádový efekt je niečo, čomu veľmi často podliehame aj v osobnom živote. Je to stav, keď ignorujeme vlastné kritické myslenie a nahradíme ho myslením kolektívnym. V podstate vaše názory a dojmy vytvára niekto iný, nie vy. Avšak práve vlastné myslenie je pre úspešné stávkovanie kľúčové. Neraz sa iste stalo, že zápas, ktorý bol braný ako tutovka, nevyšiel. Mnoho ľudí na neho stavilo, bez toho, aby predtým urobilo svoju starostlivú analýzu. A na stádový efekt hrá tiež mnoho bookmakerov, ktorí vďaka tomuto javu podhodnocujú kurzy na niektoré športové príležitosti, pretože vedia, že na ne ľudí budú vsádzať aj cez nevýhodný kurz. Ako príklad z nedávnej doby si môžeme uviesť napríklad finále French Open medzi Novakom Djokovičom a Stanom Wawrinkom. Kurz na Djokovič bol na Unibet zhruba 1,3 a veľa ľudí podľahla stádovému efektu a tento jasne nevýhodný kurz stavil.

Ako sa teda stádovému efektu vyhnúť? Vlastne celkom jednoducho. Treba mať na pamäti, že stávkovanie, ak ho beriete naozaj vážne, je skrátka investícia, čo je už niekoľkokrát omieľané heslo, a iste nechcete, aby o tom, či vyhráte alebo nie, rozhodovali názory a dojmy niekoho iného. Je samozrejme dôležité poznať názory alebo napríklad aj typy ostatných stávkarov, ale najväčšiu váhu by pre vás stále mal mať váš vlastný úsudok. Pri tvorbe analýzy skúste vypnúť emócie a predsudky a robte ju ako najlepšie dokážete. Okolité vplyvy a názory ostatných proste musíte ignorovať a sústrediť sa na vlastnú prácu.

Ak vám teda po záverečnom hodnotení svojej analýzy vyjde, že by mal vyhrať iný tím, než ktorému všetci tak bezhranične verí, nebojte sa ho staviť, veď ste k tomu dospeli vlastným myslením a po vlastnej analýze, nemuseli ste slepo dôverovať niekomu inému. Myslím si, že aj v prípade prehry potom budete mať lepší pocit. Ak vám z predzápasového zhromažďovania informácií vyjde, že by mal skutočne vyhrať celok, ktorý je všeobecne považovaný za favorita, taktiež ho stavte. Budete síce zdieľať názor väčšiny, ale po svojom zhodnotení situáciu, nie po zhodnotení situácie niekým iným.