Category Archives: Tip týždňa

Finále Ligy majstrov, Real Madrid – Atletico Madrid, 28.5.2016

Finále Ligy majstrov, Real Madrid – Atletico Madrid

Tip: Výhra Realu.real_madrid_thumb


Konečne je tu veľké finále najprestížnejšej európskej klubovej súťaže. A favorit je v ňom jasný, aj keď to bude bitka na ostrie noža s nádychom pravého derby. Stretnú sa v ňom totiž obaja madridskej veľkokluby, za kratší koniec by podľa papierových predpokladov malo ťahať pri všetkej úcte Atlético.


Atlético má len jedného elitného útočníka svetového formátu, Fernando Torres už má svoju najväčšiu slávu za sebou. Ronaldo, Benzema, ale napríklad aj Bale – to je útočná presila, ktoré Atlético nebude môcť ani v najmenšom odolať. Je však pravdou, že gólov tu asi veľa nepadne. V rámci španielskej najvyššej súťaže má Atlético v priemere pol inkasovaného gólu na zápas, Barcelona i Bayern Mníchov sa vo vzájomnom dvojzápase v rámci Ligy majstrov triafajú „len“ dvakrát. Verdikt? Zápas môže rozhodnúť Ronaldo (kto tiež iný?) A bránka padne treba z priameho kopu. Je to dosť pravdepodobná varianta, finále bude bezpochyby okulahodiaci záležitosť pre fanúšikov holdujúci ofenzívnemu futbalu.


Atlético má za sebou životnú sezónu, Real navyše dokázalo v domácej lige i jedenkrát poraziť. Ale finále Ligy majstrov je predsa len niečo iné, než ligový maratón. Je to vyvrcholenie ročníka, všetky hviezdy budú na očiach a nevypustí sa ani jedna útočná akcia. Proste sa bude hrať naplno.


Navyše, madridské finále sme tu videli už dva roky späť. V ňom ale Atlético rozhodne nepresvedčilo, prehralo 1:4 po predĺžení a menej ostrieľaný káder je slabinou aj tentoraz. Ani silná obrana niekedy nestačí, hlavne vtedy, keď stojí proti najväčšie ofenzívne esá planéty. Cristiano Ronaldo je hviezda, ktorú často nedá ustrážiť a robí si na ihrisku, čo sa jej zapáči. Štatistika sama pre seba – vo všetkých súťažiach populárne CR7 tento rok zaznamenal 47 štartov a nastrieľal hneď 51 gólov. Pozadu určite nezostanú ani Isco, James Rodríguez alebo Luka Modrič. A keby to nestačilo, taký Pepe vie výborne hlavičkovať …


Naším dnešným tipom je preto jedenásty titul v histórii tejto súťaže pre Real Madrid!

 

Česko – USA, MS v hokeji, 19. mája 2016

Česko – USA, 19. mája 2016 od 15.15 SELČ.jjjjj
Tip: Výhra ČR.


Českí hokejisti sa prebojovali do štvrťfinále z prvého miesta. Rozhodne to ale neznamená zápasu s papierovo výrazne slabším súperom, v ceste bude Vůjtkovým zverencom stáť výber USA. Larkin, Wideman, Foligno, Matthews, Nelson. Naozaj skvelí hráči NHL, ktorí hrajú aj vo svojich tímoch dôležitú úlohu (Matthews bude ešte len draftovaný, ale pravdepodobne z prvej pozície a zahrá si najslávnejšie súťaž sveta už na jeseň).


Slabinou amerického tímu ale je rozhodne veľké mladosti, hneď štyrom hráčom ešte nebolo dvadsať rokov, celkový vekový priemer 23 rokov. Cez tridsať je len kapitánovi Hendricks. Na stranu druhú, mladé pušky dobre strieľajú a rýchlo korčúľují. Na český tím to však stačiť nebude, v základnej skupine podával oveľa lepšie výkony. Američania vlastne nemali štvrťfinále až do poslednej chvíle isté, štvrtú pozíciu ale proti našim hokejistom dokázali na poslednú chvíľu uhájiť.


Američania tiež nemajú príliš ostrieľaných brankárov. Kinkade robí v tíme New Jersey Devils druhým rokom dvojku, Mike Condon odchytal ešte len svoju prvú sezónu v drese Montrealu Canadiens v dobe zranenia Careyho Price. Dominik Furch alebo Pavel Francúz sú na tom o štipku lepšie, prvý menovaný je jasnou jednotkou Avangardu Omsk a podľa všetkého by mal zápas o semifinále odchytať v slovenskej bránke práve on.


USA má tiež v kádri hneď sedem mladíkov z univerzít. Tí samozrejme v dohľadnej dobe môžu zaznamenať prvý štart v NHL, ale predsa len ešte nemajú skúsenosti s dospelým hokejom na úrovni, ktorú svetový šampionát má. V prospech Čechov teda hrá práve ostřílenost kádra. Posíl z NHL síce veľa nedorazilo, na stranu druhú – borci hrajúci KHL a patriaci k oporám svojich tímov – tí sú tu v hojnom počte. Zaujímavé bude tiež sledovať ďalšie štvrťfinálové zápasy. Domáci si to rozdajú s Nemcami, Fíni pôjdu na Dány a Kanada zmeria sily so Švédskom …

 

 

USA – Slovensko, MS v hokeji, 17. mája 2016

USA – Slovensko, 17. mája 2016 od 11.15 SELČ. svk
Tip: Výhra USA.
Američania nemajú ešte isté štvrťfinále, k pocitu istoty musí v utorok poraziť Slovensko, a to pokojne aj v predĺžení alebo po nájazdoch. Ak sa budú radovať naši, môžu ísť zo štvrtého miesta na víťaza skupiny A. To však nie je pri súčasnej konštelácii hviezd vôbec pravdepodobné …


Tímu okolo kouča Cígera sa totiž naozaj podarily len dva úvodné zápasy. Porážky v dueloch s Bielorusmi a Nemci naozaj zamrzí, veď proti Bielorusom viedli naši po dvoch tretinách 2:0 a mohli smelo pomýšľať na trojbodový zisk. V túto chvíľu piate miesto, šesť bodov a posledný zápas pred sebou – Američania drží štvrtú pozíciu s deviatimi bodmi a tiež hrajú o všetko, podobne ako my.


Slovensko vie potrápiť favoritov, ako sa ukázalo napríklad na svetovom šampionáte v roku 2012, tentoraz však všetky karty hrajú v prospech Američanov. Náš výber decimujú zranenia a zlá tímová morálka. Hrať môže len šesť obrancov, Jaroš a Sersen sú mimo hry, šampionát skončil predčasne aj pre Šťastného. Zdravotné problémy má tiež center Viedenský. Nedobrá vizitka? Áno, vyzerá to tak. Pobiť sa o postup bude ťažké a náš tím by to stálo posledné zvyšky síl – teda ak ešte nejaké v túto chvíľu má.


Američania nezvládli duely s papierovými favoritmi, prehrali ako s Fínskom, tak aj s Kanadou. Tím okolo Hanifina, Widemana, Foligna, Larkina či Matthewsa však dokázal bez väčších problémov pokoriť Francúzsko alebo Bielorusko. A čo je prekvapujúce, nestačil na rozbehnuté Nemce, ktorí môžu byť pokojne čiernym koňom šampionátu. Ich postup medzi najlepšie osmičku je predsa len trochu prekvapením. Američania však vie zabrať v pravý čas, kapitán Matt Hendricks vie aj z NHL, ako stmeliť kabínu plnú mladých pušiek. Ani tentoraz by to nemal byť nejaký veľký problém …

Česko – Švajčiarsko, MS v hokeji, 17. mája 2016

Česko – Švajčiarsko, 17. mája 2016 od 11.15 SELČ.cz
Tip: Výhra ČR.


Napriek smolné porážke od dánskeho výberu by nemali mať zverenci kouča Vůjtka v skupine A ďalších problémov. Švajčiari bojujú o postup do štvrťfinále, kde by najpravdepodobnejšie narazili na silnú Kanadu. Aj to je ale pre strieborné medailistu zo šampionátu v roku 2013 pri súčasnej forme úspech, stačí skončiť v celkovom poradí skupiny A pred Dánmi, s ktorými majú lepšie vzájomný zápas.

Inými slovami – Švajčiarom ide o všetko, Čechom zase o veľa. V prípade porážky by sa museli teoreticky sťahovať do Petrohradu a absolvovať súboj o semifinále proti Fínsku alebo Kanade. To sa však nezdá byť až toľko reálne. Švajčiari totiž okradli Švédmi o body a Severania môžu predbehnúť český výber len v prípade, že porazí v utorok domácej Rusko. A to by potom malo s Čechmi rovnaký bodový zisk – skončilo by teda „až“ tretí. Reálna šanca na to, aby skončili naši horšie ako druhí, sa limitne blíži nule. Nejde však len o nejaký tréning na štvrťfinále …


Švajčiari majú vo svojom tíme niekoľko kvalitných borcov, vymenovať môžeme napríklad brankára Reta Berru, obranca Yannicka Webera alebo útočníkmi Svena Andrighetta a Nina Niederreitera. To však na českej farby stačiť nebude, herná kvalita je rozhodne na strane Vůjtková výberu. Skvele zohratá prvej formácie, výborne chytajúci brankári, až na drobné výpadky solídne pracujúci obrana aj bez veľkých mien zo zámoria. V neposlednom rade ide aj o napravenie ľahko pošramotené povesti, prehrať s Dánmi by adept na medailu asi vážne nemal.


Výber súpera na štvrťfinále? České hokejistu s najväčšou pravdepodobnosťou stretnú Američania, Nemci či naši.
Vyberať si tú moc nedá, ale reprezentácia USA je asi najmenej schodnou variantom. Pretože sa však zápasy v oboch skupinách, ktoré hrajú zainteresované tímy, konajú v rovnakom čase, nepôjde nejako kalkulovať. Na tento zápas sa treba pripraviť a navodiť dobrú hernú pohodu pre boj o medaily.

Slovensko – Fínsko, MS v hokeji, 15. mája 2016

Slovensko – Fínsko, 15. mája 2016, od 19.15 SELČ. svk
Tip: Výhra Fínska.


Naši si veľa zavarili, prehrali dve stretnutia s priamymi súpermi o postup a svoju reputáciu tak musí zachraňovať v boji s Fínmi alebo Kanaďanmi. A hoci vo všeobecnosti na tieto dva celky pomerne vie, tentoraz existuje len veľa malá šanca na bodový zisk. Rozhádaný tím, nie príliš dobré výkony proti Bielorusom a Nemcom, k hernej pohode je potom rozhodne ďaleko. A keď sa proti postaví kompaktný celok Fínska, nemôže to dopadnúť vôbec dobre.


Fíni priviezli na šampionát veľa ofenzívnej výber. Aleksander Barkov, Mikael Granlund, Jussi Jokinen, Mikko Koivu či Leo Komarov, čo meno, to pojem známy celej NHL. Hviezdy potom zatiaľ úspešne dopĺňa dravej mladosti – Sebastian Aho či Patrik Laine, ktorý je v pouhých osemnástich rokoch dokonca jedným z najproduktívnejších hráčov na šampionáte. Že by nový Teemu Selänne? Zverenci Kariho Jalonen patrí k adeptom minimálne na semifinále a prechádzajú skupinou B zatiaľ ako nôž maslom. V príprave navyše náš výber porazili dokonca 6:1, čo je ale výsledok nie príliš smerodajný – tímy sú už teraz v inom zložení ako na začiatku apríla.


Slovensko naposledy porazilo Fínsko v apríli 2014, historicky vzaté sú partie oboch mužstiev pomerne vyrovnané. Zverenci Zdena Cígera ale nie sú ani zďaleka v takej pohode, v akej by sa chceli nachádzať, a práve to urobí v zápase mnohé. Fíni navyše inkasovali v štyroch zápasoch iba päťkrát, Slováci v boji s papierovo slabšími súpermi hneď jedenásťkrát. Aj toto je pádnym argumentom, prečo by malo Fínsko tento súboj vyhrať, v turnaji je zatiaľ bez straty bodov a bojuje s Kanadou na diaľku o prvú pozíciu v skupine a výhodnejšie postavenie pre blížiace sa play-off.


Fínskeho fanúšika určite potešili výsledky juniorských národných tímov, úspech sa tak čaká dozaista aj od kategórie seniorov.. Pre náš tím by bol úspechom postup do štvrťfinále, ale ten je zatiaľ veľmi ďaleko.

Dánsko – Česko, MS v hokeji, 15. mája 2016

Dánsko – Česko, 15. mája 2016 od 15.15jjjjj

Tip: Výhra ČR.


Ďalšie súboj, v ktorom bude český tím favoritom. Tentoraz sa môže potvrdiť, kto bude v skupine A lídrom a kto narazí na papierovo slabšieho súpera z B skupiny. Je pravdou, že Dáni v minulosti narobili českým hokejistom problémy a už je dokonca aj dokázali poraziť – stalo sa tak na svetovom šampionáte pred dvoma rokmi. Na stranu druhú, sedem predchádzajúcich duelov skončilo výhrou Čechov, z toho päťkrát Dáni nedokázali streliť ani jeden gól.

Zverenci Vladimíra Vůjtka navyše hrajú v ozajstnej pohode, ktorú sme posledné dva alebo tri šampionáty vôbec nevideli. Omladený tím chce niečo dokázať a má reálnu šancu dosiahnuť na medailu. Hráči zo zámoria ako by snáď ani nechýbali, niektorí nemenovaní v posledných rokoch ani v národnom drese nič kloudného nepredviedli. Od kádra, ktorý prišiel do Moskvy, sa počítalo snáď len s tým, že s odretými ušami postúpi z tretej alebo štvrtej pozície, schytá Kanaďany alebo Fíny a poletí domov skôr, než začnú boje o medaily. Realita je však – aspoň zatiaľ – iná.

Dáni sú zatiaľ v hre o postup, ale proti českému tímu sa im moc šancí nedáva. V súboji s domácim tímom – hoci sa zdá, že zápas skoro až vypustili – prehrali desetibrankovým rozdielom, čo je buď ako buď veľká hanba. So Švédmi tiež dostali päť gólov a nedá sa čakať, že tretí favorit skupiny A bude v skóre nejako pozadu. Severanom sa naozaj podarilo len derby s Nórmi, ktoré zvládli v pohode a pokoji 3:0.

A v neposlednom rade, generalita dánskeho tímu si jasne uvedomuje, že proti českému tímu nemá príliš veľa šancí. Súperom o postup je tak skôr Švajčiarsko alebo Kazachstan. A práve s bývalou sovietskou republikou by bol trojbodový zisk veľa vítaný. V prípade významnej straty Švajčiarska v posledných zápasoch skupiny dokonca možno postupový …

Kanada – Slovensko, MS v hokeji, 14. mája 2016

Kanada – Slovensko, 14. mája 2016 od 19.15 SELČ svk
Tip: Výhra Kanady.


Tu je určite voľba pre každého stávkara skoro jasná a zreteľná. Náš tím sa aj cez to, že turnaj začal naozaj na jedničku, veľmi trápi. To prináša spory medzi hráčmi, fanúšikmi, trénerom a médiami, čo vôbec nikomu na pokoji nepridá. A súperom je tentokrát ten z najsilnejších – Kanada. Naši musí zabrať, ak chcú uhrať štvrťfinále, proti nim je ale teraz silný trojlístok v zložení Fínsko, Kanada, USA. Minimum je poraziť aspoň jedného z nich. Ale Kanada to podľa všetkých papierových predpokladov byť snáď ani nemôže …


Hráči z krajiny javorového listu prechádzajú turnajom ako nôž maslom, sa skóre 25: 4 sú po odohraných štyroch zápasoch jasne najlepší. Bielorusku nadelili hneď osmigólový prídel, hráči ako Taylor Hall, Brad Marchand, Corey Perry alebo Matt Duchene sa triafať do čierneho jednoducho vedia. Kanadský tím prakticky ani nemá slabinu, aj v obrane nájdeme mená ako Tanev, Ceci či Riello. Brankárske duo Pickard – Talbot tiež stojí za to, obaja patria vo svojich kluboch k oporám.


Kanada tento zápas rozhodne nevypustí a bude hrať naplno. Nielen preto, že majú zámorskí hráči stále pred očami – menovite napríklad Perry – súboj v štvrťfinále MS 2012, ktorý skončil víťazstvom našich farieb. Na diaľku totiž súperí s Fínmi o prvé miesto v skupine B. A práve ten, kto túto skupinu ovládne, dostane papierovo slabšieho súpera z „Áčka“ – či to budú Švajčiari, Nóri či Kazachovia nie je v tejto chvíli vôbec podstatné. Rozhodne je to priechodnejší súper ako domáci tím, ktorý bude pred diváckou kulisou nažhavený bojovať o medaily.A so Švédmi predsa nikto hrať nechce, že? To isté platí o českom tíme.


Naši by museli veľa zabrať, aby z tohto zápasu niečo vyťažili, šanca je mizivá. Po porážkach s Bieloruskom alebo Nemeckom je šanca na štvrťfinále oveľa menšie, to si uvedomuje nielen zdrvený kouč Cíger.

Česko – Kazachstan, MS v hokeji, 13. mája 2016

ČR – Kazachstan, 13. mája 2016 od 15.15 SELČ.
Tip: Výhra ČR.cz

V ďalšom popoludňajšom zápase s papierovým outsiderom sa českí hokejisti stretnú s húževnatými Kazachy. Tí disponujú naturalizovaný prvej formácií pôvodom z Kanady, ktorá vie favoritmi veľa potrápiť. Skvele tiež chytá brankár Kolesnik. Pre českých farby by však duel s nováčikom svetového šampionátu nemal predstavovať výrazný problém. Je možné, že sa budú Kazachovia po jednu tretinu držať, ale konečný výsledok by mal vyznieť pre hráčov s lvíčkem na prsiach.

Vzájomná zápasu Čechov a Kazachov nie sú vôbec častá. Naposledy sa totiž oba tímy stretli v roku 2005 na šampionáte vo Viedni. Vtedy český výber „utrpel“ výhru 1: 0, ale o rok skôr na pražskom MS nadelil súperovi z bývalej sovietskej republiky hneď sedem gólov. Do tretice spomeňme olympijský turnaj v japonskom Nagane v roku 1998. Tu dostali Kazachovia výprask, skóre vyznelo pre zverencov kouča Hlinky hneď 8: 2.
Kazachovia sú nováčik a ich cieľom je sa udržať v elitnej skupine MS. Nič viac a nič menej, na vec sa musí hľadieť realisticky – i napriek posily ako Dawes alebo Bochenski je štvrťfinále prekliato ďaleko. Navyše, kto by po debakli od Švédov oplýval sebavedomím? „Kanadská“ lajna je naviac nezvyčajne veľa vyťažovanie, kouč Nazarov zostavu prakticky netočí, proti Rusom hrali doslova len dve formácie.

Nech už bude chytať Furch alebo Francúz, vôbec na tom nezáleží. Kouč Vůjtek by možno mohol aj pošetřit kľúčových hráčov, Kazachovia môžu hrýzť, ale rozhodne nebudú nebezpeční celý zápas. Základom úspechu je zodpovedná obrana, čo – nech sa na to pozrieme akokoľvek – nie je v českej zostave problémom. Cieľom je tiež postup z prvého miesta v skupine, porážka Kazachstane je preto dôležitá a niečo podobné „tím bez hviezd“ určite nepodcení. Výsledok možno nebude tak úchvatný ako v Nagane, ale tri body sú stávka na istotu.

Česko – Nórsko, MS v hokeji, 12. mája 2016

Česko – Nórsko, 12. mája 2016 od 15.15 SELČ.svk


Tip: Výhra ČR.


Tu snáď ani nedá voliť inak, po presvedčivých výkonoch proti Rusku a Švédsku sú favoritom Česi. Tým sa síce proti hokejovému „trpaslíkovi“ z Lotyšska veľmi nedarilo a výhru uhrali až po nájazdoch, Nóri by však nemali byť až tak veľkým orieškom ako Merzilikinš a spol. Rozdiel v skóre však nebude podľa všetkého príliš veľký, v dvoch z troch posledných vzájomných zápasu dokonca stačilo Čechom dať len jeden gól a získať trojbodový nášup.


Nory rozhodne nie je radno podceňovať. V zostave majú šikovného Matsa Zuccarella (NY Rangers) a Andreasa Martinsena (Colorado Avalanche). Tým však výpočet posíl zo zámoria končí, fanúšikom hokeja určite niečo povedia aj bratia Olimbové, Ole-Kristian Tollefsen alebo brankár Lars Haugen. Ašpirant na štvrťfinále? Možno, ale maximálne zo štvrtej pozície. Zamiesené na to severania určite majú, podarilo sa im poraziť priameho súpera na postup z Kazachstanu a body získali aj proti Švajčiarom. Duel s Dánmi ale skončil porážkou 0: 3.


Je pravdou, že s Nórmi je to pre českých hokejistov niekedy ťažké. Tentokrát ale v tíme panuje veľká pohoda a tá robí pol úspechu. Všetci ťahajú za jeden povraz a tímu sa navyše darí proti favoritom. Takže čo si priať viac? Snáď len dať pozor na Olimbovy, boli to práve oni, kto vystrieľal Nórsku doterajší bodový zisk.


Nóri dokázali v histórii ovládnuť jediný vzájomný zápas – a to na svetovom šampionáte 2010, kde pokorili Ondreja Pavelca hneď tromi gólmi. Vtedy to český tím naštartovalo k ceste za zlatom, tentoraz však ale žiadne pošťouchnutí nie je potreba. A nórske víťazstvo je skôr utópiou, hovorí pre to nielen vzájomná bilancia zápasov z predchádzajúcich sezón. Cieľom sú presilovky – práve Kazachovia totiž dali svoje dva góly vo vzájomnom zápase s Nórmi práve v početných výhodách.

 

Slovensko – Bielorusko, MS v hokeji, 11. mája 2016

Slovensko – Bielorusko  svk

11. mája 2016 od 15.15 SELČ.

Tip: Výhra Slovenska.

Ďalší zápas, v ktorom ide o hodne. Štvrťfinále cieľom zverencov Zdena Cígera, niekdajšieho skvelého hráča NHL a slovenské reprezentácie. Vzhľadom k doterajšiemu priebehu turnaja ritného nedá tipovať inak – Slovensko proste musi byť víťazom. Bielorusi nepredvádzajú ani náhodou výkony, ktoré by sa od ašpiranta štvrťfinálových bojov daly očakávať. Skôr sú po pár stretnutiach dokonca jasným kandidátom na zostup!

Našim sa zatiaľ pomerne darí, Bielorusko naopak prehralo všetky tri svoje doterajšie stretnutia. Tri zápasy, skóre 5:20 a naposledy osmibrankový prídel od rozbehnutých „javorových listov“. To je vizitka, ktorú by určite od Bieloruska nikto nečakal. Osemnásť posíl z KHL, jedna zo zámoria, dokonca aj trojica pôvodom z Kanady Kevin Lalande, Charles Linglet a Geoff Platt. Ani to ale nestačilo zatiaľ k bodom, tím pôsobí veľa mdlým dojmom a s Maďarskom si to pravdepodobne rozdá v priamom boji o udržanie v elitnej skupine MS.

Naturalizovaný brankár bieloruskej reprezentácie Kevin Lalande zatiaľ nenadviazal na svoje skvelé výkony z domáceho šampionátu v roku 2014, podobne ako na minulom MS zatiaľ dosť tápe a celý tím s ním. Hráči ako Korobov, Kaljužný alebo Stas majú za sebou, rovnako ako bratia Kosticynové, už niekoľko svetových šampionátov. Problém sa skúseností v tíme nebude – ale morálka je skrátka nejako pochybná.

Je pravdou, že Bielorusi hrali zatiaľ sa silnými súpermi – Fínskom, USA a Kanadou. Ale ani tak sa nedá povedať, že by nejako svojim hokejom presvedčili. Slovensko bude celkom iste nad ich sily, ak zvládne tento zápas, prakticky si zaistí postup medzi najlepšie osmičku. A to bol tiež jeho pôvodný cieľ, za ktorým si tím okolo Andreja Sekery ide už od začiatku šampionátu.


Sčítané a podčiarknuté, Bielorusi veľmi pravdepodobne neschytají taký debakel ako s Kanadou. Bodová radosť im ale bude upretá, pretože slovenský výber je natoľko kvalitné, aby si všetko s prehľadom postrážil.