Futbalové rozdelenie Londýna
Ak hľadáte najfutbalovejšie mesto na svete, nájdete ho v hlavnom meste Veľkej Británie. Londýn je futbalu skutočne zasvätený, pretože tu má sídlo cez desať futbalových klubov.
Pravdepodobne najznámejšími kluby, ktoré sídli v Londýne, sú Arsenal a Chelsea. Medzi týmito celkami dlho nepanovala taká rivalita, ako v posledných rokoch. Pred viac ako desiatimi rokmi totiž väčšinový podiel v Chelsea kúpil ruský miliardár Roman Abramovič a začal budovať kolos. Vďaka tomu sa Chelsea rýchlo vyšvihla na popredné miesta tabuľky, kde sa naopak Arsenal dlhodobo držal a vznikla rivalita, ktorá sa od tej predošlej líšila predovšetkým v tom, že o čelo tabuľky už súperili oba tímy.
Zabúdať však nesmieme ani na tretí veľký celok z Londýna. Tottenham má svoje sídlo v severnej časti Londýna a tiež sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach tabuľky. Možno ešte väčší rivalita než medzi Arsenal a Chelsea panuje medzi Gunners a práve Tottenhamom. V roku 1913 sa Arsenal presťahoval z južnej časti Londýna do tej severnej, len neďaleko od domoviny Tottenhamu. Bola tak narušená nadvláda Spurs nad touto časťou Londýna. Oveľa viac vášňou však vzbudila udalosť z roku 1919. Vtedy sa mala liga rozšíriť z 20tich na 22 klubov. Tottenham vtedy skončil na poslednom, teda dvadsiatom, mieste a predpokladal, že vďaka rozšíreniu ligy sa teda vyhne zostupu. To sa však nestalo, Tottenham zostúpil a okrem prvého celku druhej Bet 365 ligy postúpil do elitnej súťaže tiež Arsenal. Gunners však zakončili rok v druhej lige až na 6. mieste, preto sa dodnes vedú spory, aké zákulisné machinácie za týmto rozhodnutím stáli.
Medzi ďalšie kluby z hlavného mesta Británie, ktorí hrajú Premier League, patrí tiež Crystal Palace a West Ham. Aj medzi týmito celkami panuje rivalita však nedosahuje takých rozmerov ako u vyššie spomínaných celkov. Ak však West Ham United má skutočného rivala, je ním celok Millwall. Hoci táto rivalita nemá základ v nejakých faktických udalostiach a ide teda len o regionálne derby, jedná sa pravidelne o najrizikovejšie zápasy v Anglicku, oba tímy sú totiž vyhlásení svojimi fanúšikmi. V posledných rokoch sa však tieto celky príliš často nestretávajú na, Millwall hrá nižšiu súťaž.
Medzi kluby, ktoré síce momentálne nehrajú najvyššiu súťaž, ale v už do nej tiež nakukli, a niektoré si viedli viac než dobre, patrí Fulham, blízky sused Chelsea, ktorý má svoj štadión len pár kilometrov od stánku Chelsea, Queens Park Rangers, ďalšie neďaleký sused Chelsea aj Fulhamu a tiež Charlton Athletic, ktorý v súčasnosti hrá až tretia najvyššia súťaž.
Londýn je teda čo sa týka futbalových klubov naozaj pestrý a bohatý. Okrem spomínaných celkov má navyše niekoľko ďalších sídlo práve v tomto meste, ale nedosahujú také slávy ako predné londýnskej celky z Premier League. Rozhodne však nie je pochýb, že inak ako futbalovým mestom sa Londýn nazvať nedá. Stávkar tieto znalosti potrebuje predovšetkým na to, aby vedel, medzi ktorými kluby panuje aká silná rivalita a podľa toho prispôsobil svoju stávku.