Dněpr Dněpropetrovsk – AFC Ajax

Holandský Ajax je jediným celkom Eredivisie, ktorý pokračuje v európskych pohároch a teraz sa pokúsi svoju cestu ešte predĺžiť. Už postup do osemfinále je pre zverencov Franka de Boera úspechom, na druhú stranu majú v túto chvíľu slušnú formu a určite myslí na vyššej priečky. Teraz v prvom zápase zmeria sily s ukrajinským Dnepropetrovsku.

Štvornásobný holandský majster v rade za sebou v posledných siedmich zápasoch šesťkrát zvíťazil a len raz remizoval, Frank de Boer vyhlasuje pred začiatkom osemfinále veľmi nesmelé plány. “Na výrazný úspech na európskej scéne už čakáme peknú riadku rokov a teraz to chceme zmeniť. Radi by sme sa radovali z víťazstva, lenže k tejto méte vedie veľmi dlhá cesta a zálusk na trofej si robí všetkých šestnásť osemfinálových účastníkov.”

Amsterdamský výber je v tabuľke domácej ligy na druhom mieste o jedenásť bodov za vedúcim PSV a zisk piateho titul v rade za sebou tak vyzerá nereálne. Ajax zvládol predchádzajúci súboj s poľskou Legiou obstojne a po domácej výhre 1: 0 si odviezol z pôdy protivníka presvedčivý výsledok 3: 0. Avšak teraz sa možno bude musieť zaobísť bez elitného útočníka Arkadiusz Milik (stehenný sval), ktorý v dvadsiatich siedmich zápasoch skóroval hneď trinásťkrát.

“Jeho zranenie sa výrazne zlepšilo a rozhodne sa až v deň zápasu, či nastúpi v základnej zostave,” načrtol stav svojho elitného útočníka skúsený de Boer. Ten bude navyše postrádať dánskeho útočníka Fischera a tiež Leeuwenburgha kvôli ranenému ramenu. Vinou problémov s kolenom visí otáznik nad štartom Sigthórssona. To platí aj o Zimlingovi, ktorý ešte stále lieči poranené stehno.

V drese ukrajinského celku pôsobí dva českí krajanke, avšak ani jeden sa v základnej zostave neobjaví. Brankár Jan Laštůvka je v tejto chvíli v tíme dvojkou a aj tentokrát by mal začať na lavicu náhradníkov, Ondřej Mazuch je mimo hru kvôli zranenému kolenu. Domáci výber ďalej nemôže počítať s vykartovaným Kankavou, na maródke zostáva Matheus, Kravčenko a Konopljanka. Dneper je v domácej súťaži priebežne na tretej pozícii.

Mal síce úchvatný začiatok, postupne sa ale začal prepadať a sa veku tridsatstyri body na konte stráca na vedúci Dynamo Kyjev osem bodov. “Bude to nesmierne náročná skúška pre nás pre všetkých. Dneper totiž bez väčších ťažkostí prehral tohtoročného účastníka Ligy majstrov z gréckeho Olympiakosu (4: 2) a nemá takmer žiadne slabiny. Je perfektný v defenzíve aj ofenzíve a podľa mňa nás čaká oveľa ťažšie zápas než proti Legii, “dodal záverom stratég Ajaxu.

Domáci tréner Myron Markevič sa na tento zápas nesmierne teší. “Som fanúšikom Ajaxu od čias Johana Cruyffa a veľmi dobre si pamätám jeho víťazstvo v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži v roku 1995. Teraz sa pozrime si do očí s legendárnym klubom a ja som na výkony svojich hráčov naozaj veľmi pyšný. Pevne dúfam, že sa obaja výbery budú prezentovať hrou najvyšších kvalít. Náš protivník je vyspelý po taktickej i technickej stránke, takže to prechádzka ružovým sadom nebude. ”

Nas tip: 1

stavkova kancelaria Betclic – 1,95