FC Barcelona vs. Real Madrid, 3. 4. 2016

TIP: Víťazstvo Barcelony.

Snáď najväčší sviatok španielskej ligovej sezóny je tu, súboj Barcelony a Realu sľubuje obrovský náboj plný hektolitrov emócií z oboch strán. Užije si aj nestranný futbalový fanúšik, pretože práve tu prichádza k slovu futbalová elita z celého sveta. Lionel Messi, Neymar a Luis Suárez alebo Ivan Rakitič na strane katalánskeho celku, Gareth Bale či Cristiano Ronaldo v drese bieleho baletu. Čo viac si priať? Snáď len krásny zápas a možno aj nejaké gólové hody.

Zápas rozhodne neskončí bez gólovej radosti na tej či onej strane, a to už len preto, že naposledy sa podobne “nudne” hralo pred takmer štrnástimi rokmi, na jeseň 2002. Ofenzívny kvality oboch súperov nemožno spochybniť, navyše v španielskej Primera División tradične padá trochu väčšie množstvo gólov. Obaja súperi v “El Clásico” sa navyše blíži stovke strelených gólov v rámci ligového ročníka, čo je tiež skvelá vizitka pre ich útočníkov.

Pýtate sa na ďalšie dôvody, prečo by mala Barcelona triumfovať? Nuž, všetko jej hrá do kariet. V poslednom ligovom zápase síce stratila body s Villarrealom za remízu 2: 2, ale to je len malá machuľa na inak veľmi úspešné sezóne. V Lige majstrov vyradili Katalánci slovutný Arsenal, v domácej lige nazbierali už 76 bodov z 90 možných (a Real má pri rovnakej porciu stretnutí o rovných desať bodov menej a je “až” tretí).

Navyše, posledný “veľký” zápas sa Realu nevydaril, prehral totiž madridské derby s Atlético 0:1 a posledný vzájomné stretnutie nadchádzajúcich súperov dopadlo priamo nehanebne – Barcelona zvíťazila rozdielom štyroch gólov. Real síce začiatkom roka vymenil kouča a Zinedine Zidane priniesol nový vietor do plachiet tímovej morálky, ale nielen podľa reči čísel by to stačiť (aspoň v tejto sezóne) nemalo.

Francúzska legenda navyše odmietla reči o útoku na titul už pred mesiacom, takže Real hrá len o svoju česť, finančné prémie za úspechy a na diaľku aj o druhé miesto v lige s Atlético Madrid, na ktoré stráca aktuálne jeden bod. Jedinou útechou pre priaznivcov Realu tak môže byť snáď len fakt, že ligovú tabuľku strelcov vedie “ich” Cristiano Ronaldo.