Koža stále letia

Kožený (a nielen) sedací nábytok je medzi ľuďmi stále obľúbený, a preto má aj kožiarsky priemysel o prácu stále postarané. Ak však chcete mať doma kožený nábytok, treba sa o neho vedieť aj správne postarať. Dá sa už na prvý pohľad rozoznať, či kože na nábytku je kvalitnejší ako tie ostatné? Akú koži si vybrať?
Poznávame kožu
Každá surová koža sa štiepi na dve vrstvy, a tá vrchná je tou pravou a trvalou kožou. Od menej kvalitnej alebo umelej kože sa dá rozoznať už na prvý pohľad. Každá pravá koža má totiž svoj vlastný a jedinečný vzhľad, nikdy nenájdete rovnakú.
Rovnako tak každá pravá kožená sedacia súprava sa skladá z niekoľkých kožou, preto má čiastočne aj inú štruktúru či farebnosť. Stačí sa na ňu lepšie pozrieť a uvidíte rôzne žilky, hrčky, či škrabance vzniknuté práve vtedy, keď je do kože “získalo” zviera ešte počas života. Nejde však o znehodnotenú kožu, práve naopak, je to len dětský nábytek z masivu potvrdenie čistého prírodného materiálu. Práve tento typ kožou je najžiadanejšia.
Jemnejšie kožou je druhá spodnejšie vrstva odštiepená od vrchnej. Tá je oveľa jemnejšia a má aj menšiu hustotu a malé množstvo vlákien. Neodporúča sa ju dávať na nábytok, ktorý je v permanentnom používaní, pretože táto koža rýchle slabne a trhá sa. Pre zvýšenie odolnosti sa preto do tejto vrstvy kože nanáša napríklad polyuretán, tým však koža stráca na autentickosti. Koža má rovnakú farebnosť a štruktúru, a tým je vidieť, že je menej kvalitný.
Nie je koža ako koža
Rozdiely sa dajú nájsť aj na pravej koži vďaka rôznemu spracovaniu. Každý kto si kúpi pravú kožu chce, aby dlho vydržala a aj pekne vyzerala. Výrobcovia to docieľujú morením, filtrovaním alebo brúsením. Morená koža sa ponára do moridla, a preto je aj matnejší.
Výhodou je, že v zime nás nechladí av lete sa na nej nepotíte. Na to, aby si koža zachovala prirodzenú farebnosť sa používajú hnedej, vínovej alebo béžovej moridla. Naopak filtrovaná koža má lesklý povrch a preto chladí. Úlohu filtra tvorí lak, ktorý kožu zaisťuje dětská postel s úložným prostorem stálofarebnosť a zabraňuje prepúšťanie nečistôt do pórov.
Brúsená koža, takzvaný nubuk, vzniká zbrúsením lícovej strany kože. Nie je nijako chemicky chránená, a preto takto spracovaná koža rýchlo patiny.
Koža na všetko
Kedysi bolo pravidlo, že do kože sa odlieva len sedací nábytok, to je však už len prežitok. Nábytkári dnes do kože odieť takmer všetko – zrkadlá, postele, nočné stolíky, ba i jedálenské stoly a stoličky. Pre takéto typy nábytku sa používa veľmi hrubá koža s výrazným štepovaním po bokoch. Ak je však štepovanie v sedacej časti, môže sa ľahko poškodiť oderom. Vyberajte si preto len taký nábytok, ktorý má štepovanie v menej namáhaných častiach.
Pri kúpe akéhokoľvek koženého nábytku je potrebné sa poradiť s predajcom aj o jej údržbe. Kúpou koženého nábytku totiž nekončíte, starostlivosť sa ešte len začína. Na každý druh kože sú určené rôzne špeciálne vosky a mlieka, ktoré sa dodávajú s tým ktorým nábytkom. Pri hrubom čistení sedačiek, stoličiek alebo stolíkov z pravej kože sa potom tieto prípravky aplikujú na kožu. Na to, aby pravá koža stále dobre vyzerala, je potrebné sa takto o ňu postarať aspoň párkrát do roka.