Major League Soccer štyri roky na Eurosportu

Severoamerická futbalová liga MLS nedosahuje slávy líg európskych futbalových veľmocí, ale … hneď na prvý zápas Orlanda s NY City sa prišlo na Floride pozrieť 62-tisíc divákov (!) A na ihrisku dominovali Brazílčan Kaká a španielsky ostrostrelec David Villa.

Už je to dávno, kedy za legendárny New York Cosmos hrali Pelé, Franz Beckenbauer, Johan Neeskens a Giorgio Chinaglia, za Los Angeles Aztecs strieľali góly Johan Cruyff a George Best. Pelé bol prvý superhviezdou svetového merítka, ktorá vletela do futbalového diania v USA – slávny brazílsky strelec prestúpil v roku 1975, teda pred neuveriteľnými 40 rokmi. Liga sa vtedy volala North American Soccer League a počas Pelého pôsobenia sa jej priemerná návštevnosť zvýšila zo 7650 (1975) na 13 600 (1977), teda takmer dvojnásobne. Prvotné nadšenie amerického publika ale vyprchalo a našlo sa rozpadla, posledným víťazom sa stal tím Chicago Sting v roku 1984.

Plných dvanásť rokov trvalo, než sa futbal vzchopil k ďalšiemu pokusu preraziť v krajine amerického futbalu, basketbalu a baseballu. Prvá sezóna Major League Soccer sa hrala v roku 1996 za účasti desiatich tímov. A v roku 2015 sa vedenie ligy chváli štatistickými údajmi, ktoré napovedajú, že MLS má vyššiu priemernú návštevnosť ako NBA a NHL – 19 148 divákov! V poradí návštevnosti svetových futbalových líg sa radí MLS na ôsme miesto (vyššie než brazílska a argentínska!) A má o obyčajné 4000 divákov nižšiu priemernú návštevnosť ako štvrtá talianska Serie A. Medzi kluby MLS sa najvyššou návštevnosťou chváli Seattle Sounders s priemerom 43 734 divákov ( viac ako Chelsea, Juventus, AC Miláno, Benfica, Galatasaray).

Na poslednom svetovom šampionáte v minulom roku vyradili americkí futbalisti i Portugalsko. A práve americkej reprezentantmi Beckerman, Bradleyho, Diskeruda, Altidore môžu futbaloví fanúšikovia sledovať každý hrací týždeň na obrazovkách Eurosportu. A vedľa nich juhoamerickej aj európske hviezdy – Kaká, David Villa, naviac MLS netrpezlivo čaká na prvé štarty Franka Lamparda a Stevena Gerrarda, ktorí už podpísali zmluvy s NY City a LA Galaxy, kde netrpezlivo vyhliadajú nástupcu Davida Beckhama. MLS hrá 20 klubov, 17 z USA a 3 z Kanady. Peniaze americkým a kanadským klubom nechýbajú, taliansky reprezentant Sebastian Giovinco prestúpil do Toronta za plat cez 7 miliónov dolárov, čo je suma, o ktorej sa jeho bývalým a oveľa slávnejším spoluhráčom v Juventuse – Buffonovi, Pirlo či Tévez – môže v Taliansku len zdať.

Eurosport podpísal zmluvu s Major League Soccer a bude vysielať zápasy MLS na európskom kontinente v najbližších štyroch rokoch. Nielen všetky zápasy ligovej sezóny, navyše MLS play-off, MLS Cup a All-Star Game. Máme sa na čo tešiť. A až sa pridajú Frank Lampard a Steven Gerrard … Na prelome marca a apríla má MLS za sebou štyri kolesá a nejeden skvelý zápas, nejeden nádherný gól, každý víkend si diváci vychutnávajú veľa emócií hráčov aj fanúšikov. MLS je vyrovnaná a dramatická, po štyroch kolách už ani jeden tím nemá plný počet bodov.