Martingale. Dokonalý systém alebo pasca na stávkara?

Pôvodne ruletový systém Martingale, ktorý pozná pravdepodobne väčšina ľudí, ak nie priamo pod týmto názvom, tak pod stratégiou navyšovanie stávok po každej prehranej hre, sa v poslednej dobe teší veľkej obľube aj v kurzovom stávkovanie. Ide však o systém ziskový?

Princíp fungovania tohto systému je veľmi jednoduchý. Ak sa bavíme o kurzovom stávkovaní, vsadíte určitý finančný obnos na zápas či zápasy, ktoré majú spolu hodnotu kurzu 2. V prípade prehry dávate dvojnásobný vklad ako v hre predchádzajúce. Vo chvíli, keď sa vám sériu podarí ukončiť, získavate späť všetky peniaze, ktoré ste vsadil a navyše dvojnásobok prvého vkladu. Predstava je to samozrejme veľmi lákavá, avšak aj zdanlivo dokonalý systém má svoje nedostatky.

Tým najväčším je pochopiteľne kapitál, ktorý je dôležité mať veľký, pretože pri dlhšej sérii rastie vyššie stávok raketovou rýchlosťou. Ďalším nedostatkom tohto systému je fakt, že aj v prípade veľkého kapitálu sa vám nemusí podariť ukončiť sériu včas a stávková kancelária vám nastaví limit vyššie stávky, ktorý nesmiete prekročiť. Toto riziko je však možné eliminovať rozumne zvoleným úvodným vkladom a u väčších stávkových kancelárií, ako napríklad Bet365, by tak v tomto prípade žiadne limity nastať nemali.

Pre netrpezlivé stávkara môže byť menšia nevýhodou tiež dlhé čakanie na ukončenie série. V prípade, že stávkar vsádza jeden zápas na deň, môže sa čakanie na výhru pretiahnuť na niekoľko dní. Títo hráči iste uvítajú možnosť live stávkovanie a možnosti podania mnohých stávok v minimálnom časovom rozostupe. Niektoré stávkové kancelárie navyše majú veľmi širokú ponuku možností, na čo v danom zápase staviť a na svoje si tak príde každý.

Na záver treba povedať, že samozrejme žiadny stávkový systém nie je bez rizík a ani martingale v kurzovom stávkovanie nie je výnimkou, avšak ako už bolo napísané, pri rozumných vkladom možno rozšíriť svoj kapitál. Avšak pozor, ak sa vám nepodarí vyhrať niekoľko hier za sebou, môžete tiež prísť úplne o všetko. Preto je dobré držať sa zlatého pravidla stávkovanie a vsádzať len tie peniaze, ktoré si môžete dovoliť prehrať.

 

Autor: Luboš Řepa