Po reprezentačnej pauze idú Plzeň a Sparta opäť do boja o titul

Po reprezentačnej pauze bude víkend znova patriť prvej lige. Sparta sa v 22. kole predstaví v sobotu v Hradci Králové, Plzeň bude obhajovať päťbodový náskok na čele tabuľky v nedeľu v Ostrave. Veľmi dôležitý zápas čaká posledný Liberec, ktorý privíta Brno. Hrať sa bude tiež Vršovické derby medzi Slaviou a Bohemians 1905.

Sparta má síce v tabuľke o 30 bodov viac ako Hradec, ale na východe Čiech už niekoľkokrát body nechala. Navyše “Votroci” vedia, že proti favoritovi nemajú čo stratiť. “My vopred nič nevzdávame, naopak. Vnímame to tak, že si môžeme veľa pomôcť. Už proti Plzni sme sa presvedčili, že nie je potrebné sa nikoho báť,” uviedol tréner Bohuslav Pilný, ktorého zverenci prehrali s Plzňou až po boji 2: 3.

“Čaká nás veľmi ťažký zápas. Plzeň to v Hradci nemala vôbec ľahké a rozhodla až v závere. Očakávam od Hradca podobný spôsob hry aj proti nám. Takže aby sme tam uspeli, bude potrebné nielen fotbalovost, ale aj dobrý prístup všetkých hráčov z pohľadu bojovnosti a agresivity, “povedal asistent trénera Sparty Václav Jílek.

Plzeň síce má za sebou sériu siedmich výhier, zatiaľ čo Baník už osem ligových zápasov v rade nevyhral, ​​ale aj Viktoria je obozretná. “Bude to nepochybne náročný zápas, pretože Baník je v domácom prostredí nepríjemný, čo potvrdzuje aj štatistika. Všimol som si, že v domácom prostredí iba raz prehral. Keby tam bol rad remíz, len Jablonci sa podarilo na Baníka vyhrať,” uviedol tréner Miroslav Koubek, ktorý v Ostrave prežil úspešnú časť svojej kariéry a útočil s Baníkom na titul.

Ostravana by radi konečne pod trénerom Petrom Frňka zažili radosť z víťazstva. “Ak by sme mali byť pasívne a čakať, čo Plzeň vymyslí, asi nám tam nejaký gól dovezie. Preto si myslím, že aktívna hra môže byť kľúčom k otupeniu ich útočnej sily. Keby sme mali byť zalezení, to asi nie je cesta k úspechu. Budem spokojný , keď podáme dobrý výkon a získame nejaký bod, “povedal Frňka.

Dôležitý zápas o účasť v Európskej lige sa odohrá v Tepliciach, ktoré privítajú štvrtú Mladú Boleslav, ktorá má pred nimi náskok siedmich bodov. Severočesi majú zrejme poslednú šancu, ako sa vrátiť do boja o štvrtú priečku.

“V predchádzajúcich troch ligových kolách sme trikrát za sebou vyhrali a verím, že po dvoch týždňoch reprezentačnej pauzy na túto sériu nadviažeme. Pre postup do európskeho pohára je totiž pre nás stretnutie v Tepliciach veľmi dôležité,” povedal tréner Mladej Boleslavi Karel Jarolím.

Atraktívny zápas ponúkne aj derby medzi Slaviou a Bohemians. Oba tímy sú stále zatiahnuté do bojov o záchranu a nutne potrebujú vyhrať. “Vyhlasujeme mobilizáciu. Uvedomujeme si, ako ťažké a hlavne dôležité stretnutie nás čaká. Bez bojovnosti nemáte šancu uspieť,” povedal tréner Slavie Miroslav Beránek.

“Klokany” verí, že im zápas vyjde ako na jeseň, kedy vyhrali 2: 0. “Doma sme sa Slaviou odohrali asi najlepší zápas tohto ročníka. Dúfam, že sa na ne dokážeme znovu nachystať a ten výkon zopakujeme. Myslím, že to bude veľa bojovné a vyhecované stretnutia, pretože Slavia taky nie je úplne v pohode a tlak na hráča bude enormný , “uviedol kouč Roman Pivarník.

Zápas o všetko hrá proti Brnu posledný Liberec, ktorý chce po deviatich zápasoch zvíťaziť. “Príprave na toto stretnutie sme podriadili úplne všetko. Z chalanov cítim obrovskú motiváciu prerušiť tú čiernu sériu, ktorá nás zrazila na dno tabuľky,” povedal tréner David Vavruška.

České Budějovice sa budú snažiť ukončiť sériu piatich porážok proti tretiemu Jablonci. Siedma Dukla zmeria sily so šiestym Slováckom a Příbram sa stretne s Jihlavou o to, ktorý tím bude mať na dosah istú záchranu.