Rio Ave FC – Aalborg BK

Aalborg je síce pred rozhodujúcim finále v tabuľke skupiny J druhý a drží tak postupové tromfy vo svojich rukách, napriek tomu je však jeho situácia dosť ošemetná. Istotu mu totiž poskytne iba víťazstvo na pôde posledného Rio Ave, a Portugalci dávajú jasne najavo, že nemajú v úmysle dať kožu lacno ..

Akýkoľvek iný výsledok než čistá “dvojka” totiž vracia do hry aktuálne tretí tím, rumunskú Steaua; tá má na konte sedem bodov, o dva menej ako Aalborg, a skupinu končí domácim súbojom s už iste postupujúcim Dinamom Kyjev. Ak by bukurešťský tím zvíťazil a Aalborg uhral v Portugalsku remízu, vstúpi do hry vzájomné zápasy – a ten prvý dánski fanúšikovia celkom určite pamätajú. Prehrali v ňom totiž 0: 6.

Samozrejme je celkom dobre možné, že Steaua proti Dynamu nezvíťazí; v takom prípade by Aalborg postúpil za každých okolností. Spoliehať na to však nie je možné. Motivácia je vysoká, a existuje slušná šanca, že v tomto stretnutí budú diváci sledovať Bet 365 skôr urputný boj o každý meter ihriska – jednak preto, že Rio Ave hrá na južanský tím nadpriemerne “ostrovným” štýlom, jednak vzhľadom na biednym ofenzívnym štatistikám oboch súperov (Aalborg strelil v 5 doterajších zápasoch 5 gólov, Rio Ave dokonca len 3).

Pre skromný tím, ktorý sídli v mestečku Vila do Condo a pomenovaný je podľa miestnej rieky, je už samotná účasť v Európskej lige obrovským úspechom; konieckoncov ide o jeho prvú pohárovú účasť v histórii. Vďaka domácej remíze 2: 2 sa Steaua už navyše získalo Rio Ave svoj prvý bod – a teraz prichádza čas na prvú výhru. Aspoň teda podľa slov útočníka ukryje.

“Ten zápas bude dosť možno vyzerať podobne ako v Dánsku,” pripomenul Ukrajinou tesnú prehru 0: 1, “my sme ale silnejší než vtedy a ujasnili sme si niekoľko vecí. Vieme, že máme na to, aby sme vyhrali. Tenhle tím si to zaslúži . Bola by to ďalší krásna kapitola v historickej knihe tohto klubu, “dodal kvetnato, a objektívne treba povedať, že mnoho neutrálnych fanúšikov domácim ich vysnívaný triumf priať najskôr bude – proti Steaua o neho totiž prišli až v 4. minúte nastavenia.