Steaua Bukurešť – Dynamo Kyjev

Futbalisti rumunskej Steauy Bukurešť boli pred začiatkom skupiny považovaní za jasného favorita na postup do jarnej fázy Európskej ligy, avšak pred posledným zápasom nemajú situáciu pevne vo svojich rukách a okrem výhry nad silným ukrajinským Dinamom Kyjev musí dúfať v zaváhanie Aalborgu na pôde portugalského Rio Ave. Ukrajinský celok je v túto chvíľu na prvom mieste s dvanástimi bodmi a má zabezpečený postup.

Hostia majú trojbodový náskok na druhý Aalborg a vzhľadom k horším vzájomným zápasom práve s týmto súperom potrebujú získať k istote prvého miesta aspoň bod. Steaua je v túto chvíľu tretí sa siedmimi bodmi a na dánskeho konkurenta stráca dva body. V každom prípade musí vyhrať a vzhľadom ku vzájomným zápasom jej stačí, keď Aalborg nad Rio Ave nezvíťazí. Ak sa mu tu ale podarí, tak rumunský majster končí.

Kyjev v skupine vybojoval štyri výhry, keď zdolal Rio Ave po výsledkoch 3: 0 a 2: 0, sa svojím štvrtkovým protivníkom si pred vlastným publikom poradil v pomere 3: 1 a Aaalborg dokázal poraziť 2: 0. Jedinou porážku utrpel v Dánsku, kde nečakane prehral úplne jasne 0: 3. Steaua vstúpila do skupiny fantasticky a Aalborg deklasoval 6: 0, potom podľahla Kyjevu a zdolala portugalského protivníka 2: 1.

V druhej polovici súťaže darovala jediný bod Rio Ave po remíze 2: 2 a naposledy vo veľmi dôležitom zápase na dánskej pôde padla najtesnejším pomerom 0: 1, čím si výrazne skomplikovala situáciu. V rumunskej lige sa po sedemnástich odohraných dueloch nachádza na suverénnym prvom mieste so ziskom štyridsiatich troch bodov a celú súťaž vedie o deväť bodov pred druhým celkom CFR Kluž. Dynamo v ukrajinskej lige taktiež vyčíňa a sa šestatřiceti body po štrnástich zápasoch okupuje prvé miesto s päťbodovým náskokom pred druhým Šachťor.

“Bohužiaľ sme vo veľmi ťažkej situácii, musíme poraziť najsilnejšieho účastníka skupiny a navyše dúfať v zaváhanie Aalborgu, ktorý bude hrať proti súperovi s jediným bodom na konte. V súčasnosti je náš protivník oveľa bližšie k postupu a ja pevne verím, že nám bude priať šťastie . Kyjev má veľmi dobrú formu, pôsobí suverénnym dojmom a jeho káder má nesporné kvality. Navyše ešte nemá istotu prvého miesta a tento zápas určite nevypustia, “povedal tréner domácich Constantin Gâlcă.

Gâlcă si navyše uvedomuje, že prekonať dobre fungujúci defenzívu súpera bude nesmierne ťažké. “Takéto protivníkmi nedokážete poraziť každý deň. Kyjev inkasoval len štyrikrát, len raz v celej fáze vyhorel as niečím podobným počítať nemôžeme. Musíme predviesť nadštandardný výkon, využiť podporu domácich tribún a premieňať naše šance. Nikto nepochybuje o tom, že je to pre náš klub zápas jesene. “