Predsezónne prognózy zámorskej NBA

Za niekoľko málo dní začína nový ročník zámorskej NBA, teda najlepšie basketbalové ligy na svete. Dokážu clevelandští kavalieri obhájiť titul z minulého roka, alebo si trón vezme späť partia okolo Stepha Curryho? A čo ostatné tímy, prehovorí aj oni do boja o post šampióna?

Vlaňajší ročník ponúkol hneď niekoľko príbehov, ktoré pritiahli fanúšikov k obrazovkám a nepustili ich odtiaľ až do poslednej sekundy. Jeden z historických príbehov napísali už v základnej časti hráči Golden State Warriors, ktorý prekonali dlhoročný rekord party okolo legendárneho Jordana a preleteli základnú časť s bilanciou 73 výhier a púhych deviatich porážok. Veľmi dlhú dobu sa tvrdilo, že bývalý rekord Chicaga 72-10, je neprekonateľný, vlaňajší ročník ukázal, že to tak nie je. Rovnako ako ukázal, že Cleveland nie je prekliaty. LeBron James dotiahol Cavaliers až k vytúženému titulu, keď vo famóznej finálovej série dokázal Cleveland otočiť stav 1: 3 na zápasy. Rovnaký počin okrem iného dokázali Golden State vo finále konferencie proti skvele hrajúci Oklahome.

Práve Oklahoma a Golden State boli nejprobíranější celky pred začiatkom novej sezóny, a to vďaka prestupu superstar Kevina Duranta do Golden State. Prestup, ktorý sa nečakanosti a veľkoleposťou dá porovnávať azda len s Jamesovým prestupom do Miami Heat pred niekoľkými rokmi, síce stál Warriors niekoľko hráčov, na čele s výborným pivot Andrew Bogut, ale ich palebná sila je napriek tomu neuveriteľná. Tím má pre tento rok vo svojom strede práve Durant, vlaňajšieho MVP súťaže Curryho a výborného strelca z diaľky Thomsona. Ako X-faktor môže slúžiť skúsený Andre Iguodala. Nie je teda pochýb, že minuloročný porazený finalista je pre tento rok jasne najväčším favoritom súťaže. Ak si tím správne sadne, bude veľmi ťažké ho zastaviť.

Finálový súper Golden State z minulého roka Cleveland žiadne veľké meno nepriviedol. Jadro tímu zostalo nezmenené a bude sa teda ďalej spoliehať predovšetkým na výkony LeBrona Jamesa a skvelého rozohrávača Kyrieho Irvinga. Ďalší tím, ktorý by mohol zasiahnuť do boja o titul je, ako už každoročne, San Antonio. To však cez leto prišlo o veľmi skúseného Tima Duncana, ktorý ukončil kariéru. Celok vedený Gregom Popovichem však neradno nikdy podceňovať. Podceňovať nemožno ani Oklahomu, ktorá síce prišla o Kevina Duranta, avšak stále má vo svojom strede rozohrávača Westbrook, od ktorého sa očakáva, že tím opäť dostane do play off.

Všeobecne sa teda predpokladá, že tento rok bude opäť súbojom Golden State s Clevelandom. Warriors cez leto značne posilnili a budú si iste chcieť vziať trón pre šampióna späť. Od obhajcov titulu sa dá očakávať vlažnejší základnú časť s postupnou gradáciou výkonu ako tomu bolo minulý rok. Že by do boja o titul zasiahol niekto iný sa aj podľa vypísaných kurzov stávkových kancelárií príliš nepočíta.