Dravec Northug znova zaútočil! Nóri oslavuje titul a on sám tretie zlato

Bolo to dráma do posledných metrov. Na štadión ešte prichádzal na vedúcu pozíciu Halfvarsson, lenže v chrbte mu dychčal Northug.

Kedy zaútočí?

A potom, pri poslednom stúpaní na štadióne, sa to stalo. Nor sa prešmykol na prvú priečku a hnal sa na čele do cieľovej rovinky. Švéd sa ešte pokúsil vo vedľajšej stope o protiútok, desaťtisíce divákov ho hnali, ale márnosť nad márnosť. Nórsko triumfovalo.

Štafetový titul, ktorý vlani Švédi svojim favorizovaným severským susedom na olympiáde v Soči “ukradli”, si teraz Northug a spol.u nich vzali zase späť.

A finišman Nórov už slávil na šampionáte v Falune tretej zlato!

Česi na hojdačke: trinásti, šťastia, deviata </​​h3>

České kvarteto v zložení rázy, Jakš, Kožíšek, Knop obsadilo deviate miesto s odstupom 2:44 minúty na víťaza. Lukáš Bauer chýbal, už pred šampionátom sa dohodol s trénerom Petráska, aby štafetu vynechá a bude sa sústrediť na nedeľný päťdesiatku.

Aleš rázy najprv na prvom úseku nabral 50vteřinovou stratu a odovzdával na 13. mieste, v skupinke s Japoncami a Poliakmi. “Bolo to pre mňa príliš ťažké, ale bolo vidieť, že nielen pre mňa, ale aj pre veľa ďalších ludi.Ešte sa ani nezačali poriadne pretekať a človek už nemohol, “povzdychol si.

Martin Akosi sa rýchlo posunul na hranicu Top 10 a chvíľu išiel za Dariom Cologna. Švajčiar mu síce utiekol, napriek tomu Jakš vytiahol Čechy na ôsmu priečku. “Zle sa mi rozhodne nešlo, snažil som sa udržať aj Daria, ale to sa bohužiaľ nepodarilo.”

Sprinter Dušan Kožíšek potom milo prekvapil, keď sa držal za taliansku štafetou a odovzdával dokonca šiesty. “Trať mi celkom vyhovovala, odpárali sme Kazacha a potom sme dokonca došli Švajčiara a Fína, takže som bol zo seba spokojný,” bilancoval.

Na poslednom úseku si potom prešiel krstom ohňom mladučký 20ročný Petr Knop.Po piatich kilometroch stratil kontakt s Talianmi a Švajčiarmi a v poslednom okruhu sa pred neho dostali ešte Fíni a Nemci.

Deviatym miestom si tak Česi o jednu priečku pohoršili oproti olympiáde v Soči, ale o dve priečky si polepšili v porovnaní s predošlým majstrovstvami sveta vo Val di Fiemme.

Olsson bol skvelý, ale ani to Švédom na zlato nestačilo

Bitka o titul dostala hneď na prvom úseku nečakanú zápletku. Domáce Richardsson neudržal tempo s vedúcou šesticou a zaostal za ňou o 20 sekúnd.

Lenže majster sveta Johan Olsson predviedol na druhom klasickom úseku skvostnú stíhačku.Nielen že rýchlo zlikvidoval stratu, vzápätí išiel sám do čela a svojim protivníkom ušiel!

“Čo predvádza, je niečo neuveriteľného,” chválila ho aj Kateřina Neumannová od mikrofónu Českej televízie.

Švédi vďaka nemu ďalej živili nádej, že by po prvýkrát od roku 1989 mohli dosiahnuť na štafetový titul. Olsson odovzdával o 6 sekúnd pred Francúzskom a dokonca o 14 sekúnd pred Nórskom. Štvrtí Rusi už strácali pol minúty.

Keď sa na treťom úseku začalo korčuľovať, nečakane zaútočil Francúz Duvillard, než si Nor Glöersen a Švéd Hellner “dojednali poriadok”.V koncovke atakoval pre zmenu Nor a poslal Northug do všetko řešícícho úseku so miernou prevahou pred Francúzmi a Švédmi.

Trio vedúcich štafiet so potom opäť rýchlo zišlo, tempo diktoval mladý Francúz Backscheider a za ním korčuľoval Halfvarsson, zatiaľ čo Northug sa v skupine zaradil podľa svojho zvyku na poslednej pozícii, kde vyčkával a šetril sily.

Bol presvedčený, že jeho chvíľa príde.

a prišla.

Rate the review