Stávkovanie na tenis

Ďalším veľmi populárnym športom, na ktorý stávkari radi vsádza je tenis. Avšak aj tu platí, že k úspechu treba veľká informovanosť, a to nielen o samotných hráčoch, ale aj ostatných atribútoch, ktorý môžu mať na výsledok vplyv.

Veľmi dôležitým ukazovateľom, ktorý je potrebné sledovať, je predovšetkým povrch, na ktorom sa hrá. Povrchov je hneď niekoľko, či už je to pomalá antuka, kde loptičky vyskakujú veľa do výšky, tvrdý povrch, ktorý kladie veľké nároky na správne koordinovanie celého tela alebo rýchly povrch v hale, kde majú výhodu predovšetkým hráči s dobrým servisom. Preto je pred podaním stávky kľúčové, zistiť si, na akom povrchu sa zápas vlastne hrá. Hoci u špičkových hráčov si môžeme byť istí, že podajú dobrý výkon na akomkoľvek povrchu, na okruhu sú aj hráči, ktorí sú konkurencieschopní len na svojom obľúbenom povrchu, to nezriedka platí napríklad pre niektorých španielskej hráčov, ktorí sú známi svojimi zručnosťami na dvorcoch s antukovým povrchom. Práve vysokými kurzy na týchto hráčov je známa stávková kancelária Unibet.

Ďalšia štatistika, ktorá by stávkari nemala uniknúť, sú vzájomné zápasy. Práve H2H môže dosť prezradiť o tom, ako sa bude zápas vyvíjať. Hoci môže byť hráč rebríčkové lepšie postavený, na svojho súpera nestačil ani v jednom z predchádzajúcich duelov, v tom prípade je potrebné mať sa na pozore. Ani tu by stávkujúcemu nemalo uniknúť, na akom povrchu dotyční hráči spolu skôr hrali. Je jasné, že špičkoví hráči, ktorí sú v rebríčku ATP vysoko, sa spolu stretávajú napríklad aj niekoľkokrát za sezónu (napríklad Djokovic a Federer), pretože spolu na väčšine turnajov zvádza bitky v záverečných kolách, takže sa tu vplyv H2H trochu ruší, keďže z tak veľkého a častokrát veľmi vyrovnaného vzorky zápasu nedá s určitosťou povedať, ako bude zápas prebiehať. Avšak u nižšie postavených hráčov môže mať a často má táto štatistika veľkú váhu.

Tým sa dostávame k veľmi přeceňovanému atribútu, na ktorý predovšetkým začínajúcich a neskúsení stávkari veľa spoliehajú. Je ním postavenie v rebríčku. To totiž môže byť koľkokrát veľmi skresľujúce, hráč sa môže vracať po zranení, preto je jeho postavenie horšie ako ktoré by zodpovedalo jeho schopnostiam alebo za sebou môže mať hráč obdobie s horšou formou, a hoci kvalitatívne je na tom lepšie ako jeho súper, môže na neho byť kurz vyšší ako na súpera, ktorý je lepšie postavený. Samozrejme, aj postavenie v rebríčku je potrebné pri analýze zápasu sledovať, avšak dôraz na neho kladený by mal mať iba obmedzenú mieru.

Ak ste nestihli staviť vybraný zápas pred jeho začiatkom, môžete to napraviť počas live stávok, ktoré sú obzvlášť u tenisu veľmi obľúbené. Častokrát sa stáva, že favorit zápasu stratí ako prvý svoj servis a kurz na jeho výhru letí okamžite nahor. A práve toho možno ľahko využiť, pretože zatiaľ čo by stávka pred zápasom na hráča s malým kurzom príliš veľkú hodnotu nemala, pri live stávkovanie, kedy sa treba favorizovanému hráči nemusia podariť vstup do stretnutia už je kurz oveľa lákavejšie.

 

Autor: Luboš Řepa